Sorting
Source
Katalog księgozbioru
(3)
Form of Work
Książki
(3)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(1)
Poradniki i przewodniki
(1)
Proza
(1)
Status
available
(2)
unavailable
(1)
Branch
Wypożyczalnia
(3)
Author
Giannoni Francesca
(1)
Kopenhagen Magdalena
(1)
Kozłowska Joanna (psychologia)
(1)
Lamparska Joanna
(1)
Pryciak Agata
(1)
Year
2020 - 2025
(3)
Time Period of Creation
2001-
(2)
Country
Poland
(3)
Language
Polish
(2)
English
(1)
Demographic Group
Literatura włoska
(1)
Subject
Handel dziełami sztuki
(1)
II wojna światowa (1939-1945)
(1)
Kobieta
(1)
Listonosze
(1)
Osobowość
(1)
Osoby wysoko wrażliwe
(1)
Poszukiwanie skarbów
(1)
Relacje międzyludzkie
(1)
Wrażliwość
(1)
Zaginione dzieła sztuki
(1)
Życie codzienne
(1)
Subject: time
1901-2000
(1)
1939-1945
(1)
1945-1989
(1)
1989-2000
(1)
2001-
(1)
Subject: place
Niemcy
(1)
Polska
(1)
Włochy
(1)
Genre/Form
Poradnik
(1)
Powieść obyczajowa
(1)
Reportaż
(1)
Domain
Historia
(1)
Psychologia
(1)
3 results Filter
Book
In basket
Listonoszka z Apulii / Francesca Giannone ; przełożyła Agata Pryciak. - Wydanie I. - Kraków : Znak Koncept, 2024. - 461, [2] strony ; 21 cm.
Tytuł oryginału La portalettere.
Znalazłam w szufladzie wizytówkę mojej prababci Anny. Oczywiście wiedziałam, kim była, ale nie znałam jej historii. Pomyślałam, że w tej szufladzie, wśród notatek, zdjęć, dokumentów i listów, jest życie do opowiedzenia. Francesca Giannone, wywiad dla „Corriere della Sera” Włochy, lata trzydzieste. Maleńka społeczność na południu i niezależna kobieta z północy. Anna jest tam nowa i inna. Kocha książki, zna francuski, nie chodzi do kościoła, nie plotkuje, zawsze mówi to, co myśli. A myśli odważnie. W dodatku zostaje listonoszką, choć praca w męskim fachu „nie przystoi kobiecie”! Doręcza listy miłosne, pocztówki, pisma urzędowe, wiadomości z frontu i emigracji. Rozmawia z adresatami, a niepiśmiennym czyta listy i pomaga na nie odpisywać, nikt więc nie wie o życiu Lizzanello tyle co ona. Autorka tej wielokrotnie nagradzanej bestsellerowej powieści przedstawia nie tylko portret kobiety, która chciała żyć na własnych warunkach, ale też trzy dekady losów włoskiej rodziny i miasteczka. A w tle rodzący się faszyzm, wojnę i rewolucję obyczajową. To historia ludzi i epoki, latami skrywanych sekretów i miłości niemożliwych, które nie powinny były się wydarzyć… i nie mogły spełnić. [nota wydawcy]
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
All copies are currently on loan: sygn. 821.131.1-3 (1 egz.)
Book
In basket
Wszystko, co w życiu najlepsze i najgorsze, spotyka nas – wysoko wrażliwych – od innych ludzi. Bez interakcji międzyludzkich nie sposób bowiem funkcjonować. Czy wiesz jednak, jak odnaleźć się w kontaktach z drugim człowiekiem, kiedy jesteś osobą wysoko wrażliwą? Co zrobić, by poczuć się komfortowo w tworzonych relacjach? Z tej książki dowiesz się: jak pozbyć się wyrzutów sumienia, kiedy postawisz granice i powiesz komuś „nie”; dlaczego czasem wolisz być „zosią samosią” zamiast skorzystać z czyjejś pomocy; skąd w tobie przymus angażowania się w każdy konflikt rodzinny; dlaczego towarzyszy ci syndrom oszusta, choć jesteś profesjonalistą w swojej pracy; jak być dobrym szefem i pożądanym pracownikiem; czy to normalne, że boisz się bliskości; dlaczego tkwisz w związkach, które cię unieszczęśliwiają.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 316 (1 egz.)
Book
In basket
Ostatni świadek : historie strażników hitlerowskich skarbów / Joanna Lamparska. - Wydanie I. - Kraków : Znak Koncept, 2022. - 391, [8] stron : faksymilia, fotografie, portrety ; 21 cm.
Zima 1945 – II wojna światowa ma się ku końcowi. Polacy, którzy przybywają na Dolny Śląsk, natrafiają na poniemieckie „skarby”. W domowych skrytkach i depozytach znajdują dzieła sztuki, odkrywają porcelanę i biżuterię zamurowane w ścianach domów. Joanna Lamparska wchodzi do hermetycznego świata poszukiwaczy. W archiwach odnajduje dramatyczne historie zbrodni dokonanych dla złota, śledzi mafię handlującą dokumentami oficerów SS, rozmawia z dziećmi „strażników skarbów”. Razem z czytelnikami eksploruje podziemne obiekty i pałace, w których ukryte zostały dzieła sztuki. Pokazuje, że po zakończeniu II wojny światowej walka wcale nie ustała. Rozpoczyna się wyścig z czasem w „polskiej gorączce skarbów”. Choć trudno w to uwierzyć, wszystkie historie opisane w tej książce wydarzyły się naprawdę.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 94 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again